Musli czy owies ? Pełnoporcjowo czy uzupełniająco ?

Musli czy owies? pasza pełnoporcjowa czy uzupełniająca ?

Wybór pasz dla koni jest ogromy i łatwo zaplątać się w nazewnictwie lub analizując różnice między poszczególnymi produktami. W Polsce częstym zjawiskiem jest podawanie musli lub granulatu jako dodatku do podstawowej diety – owies + siano, ale czy takie rozwiązanie jest prawidłowe ?

Pasze pełnoporcjowe, pełnowartościowe – musli lub granulaty (pasza w formie peletu) to produkty zastępujące owies, są uzupełniane jedynie opasze objętościowe np. siano. Według zaleceń producentów przeciętna dawka zaspokajająca energetycznie oraz witaminowo konia w lekkim treningu to około 500g/100 kg konia czyli ok 2,5 kg dziennie. Mieszanie w stosunku 1:1 z owsem wymaga uzupełnienia diety witaminami. Tego typu pasze są świetnym rozwiązaniem, dla koni źle reagujących na owies, lub z jakiegoś powodu nie mogących go przyjmować. Dzięki dużej różnorodności i odpowiednio zbilansowanej formule, mamy pewność, że koń jest właściwie odżywiany.

Pasze uzupełniające, bardzo często na pierwszy rzut oka wyglądają identycznie jak pasze pełnoporcjowe, pierwsze różnice zauważamy analizując ich skład jakościowy oraz zalecane dawkowanie wynoszące kilkakrotnie mniej niż w przypadku wyżej omawianego musli (ok 100g/100kg). Koncentraty witaminowe służą do uzupełnienia podstawowej diety, w której skład wchodzi owies + siano, o niezbędne w życiu konia użytkowego witaminy. Na rynku możemy spotkać też balancery, których działanie jest bardziej ukierunkowane np. w uzupełnienie białka w diecie. Pasze uzupełniające są świetnym rozwiązaniem gdy Twój koń dobrze reaguje na owies i chcesz tylko zaspokoić jego zapotrzebowanie na witaminy.

Jeżeli dieta Twojego konia to siano, owies i miarka musli, koniecznie sprawdź, czy jest to dawka referencyjna. Jeśli potrzebujesz wsparcia zapraszam do kontaktu

Spodziewajcie się cyklicznie krótkich i wartościowych porad „wiem czym żywię”

Rafał Kaczmarek

Please follow and like us:

Jedna odpowiedź do “Musli czy owies ? Pełnoporcjowo czy uzupełniająco ?”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *