Wapń i fosfor

Czy jest zależność między wapniem i fosforem w końskiej diecie ? 

Prawie 99% wapnia i 80% fosforu znajduje się w kościach i zębach koni. Prawidłowy stosunek tych dwóch pierwiastków ma kluczowe znaczenie w wykorzystaniu ich przez koński organizm. Jeśli stosunek ten będzie zaburzony, jeden z bardzo ważnych składników mineralnych nie będzie odpowiednio przyswajany. Zbyt duże ilości fosforu ograniczają wchłanianie wapnia, natomiast zbyt duże ilości wapnia ograniczają wchłanianie niektórych pierwiastków śladowych.

Jaki jest prawidłowy stosunek ?

Zmienia się on w zależności od wieku konia, co jest związane z procesem budowy i wzrostu tkanki kostnej i chrzęstnej. U młodych koni, będących w fazie wzrostu stosunek ten powinien wynosić 1:1, natomiast u koni dorosłych od 1,5:1 do 3:1 gdzie przewagę stanowi ilość wapnia. Największe zapotrzebowanie na wapń występuje u klaczy wysokoźrebnych i w laktacji.

W jakiej paszy jest wapń a w jakiej fosfor ?

W większości pasze objętościowe, takie jak siano , lucerna, niebilansowane wysłodki buraczane są bogate w wapń, natomiast fosfor występuje przede wszystkim w zbożach – owsie czy otrębach pszennych. Analizując końską dietę należy brać pod uwagę stosunek wapnia i fosforu. Zwiększenie ilości paszy treściwej musi pociągnąć za sobą zwiększenie ilości paszy objętościowej, nigdy nie należy dopuścić do przewyższenia ilości paszy treściwej w stosunku do objętościowej.

Warto wiedzieć, ze pełnoporcjowe pasze dla koni są już zbilansowane pod kątem omawianego stosunku. Również kupując wysłodki buraczane warto sprawdzić czy są zbilansowane czy nie, jeśli w ich składzie znajdują się min. Otręby pszenne to znaczy, że zostały one dodane aby poprawić stosunek wapnia do fosforu.

Jeśli masz pytania żywieniowe, pisz śmiało !

Rafał Kaczmarek

Please follow and like us:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *