Otręby ryżowe

Więcej mięśni, energii i antyoksydantów, brzmi dobrze ?

Pewnie nie raz słyszałeś o otrębach, ale pszennych, dziś mowa o bardzo ciekawym składniku diety wielu koni sportowych. Jeśli zastanawiałeś się czym są otręby ryżowe, najłatwiej będzie powiedzieć, że ryż składa się z łuski i białego rdzenia, w domu jemy biały ryż a dla naszych koni zostają cenne łuski ! Do uzyskania 20kg otrąb ryżowych potrzeba 20x więcej ryżu. „Surowe” otręby są bardzo bogate w tłuszcz i enzym lipazy co powoduje że wyjątkowo szybko jełczeją i stają się niezdatne do spożycia, dlatego poddaje je się stabilizacji poprzez podniesienie temperatury lub ciśnienia. Tylko stabilizowane otręby ryżowe są produktem dopuszczonym do żywienia koni.

Co takiego znajduje się w stabilizowanych otrebach ryżowych ? Przede wszystkim zdrowa energia znajdująca się zarówno w tłuszczu jak i błonniku. Dlaczego zdrowa energia ? Bo pochodzi z dwóch różnych źródeł oraz jest wspierana witaminami z grupy B zawartymi w otrębach, a witaminy te działają w reakcjach chemicznych generujących energię u koni. Gamma oryzanol – to substancja bardzo pozytywnie wpływająca na przyrost muskulatury młodych koni oraz koni w intensywnym treningu. Antyoksydanty to bardzo ważny powód dla którego warto sięgnąć po otręby ryżowe. Dzięki nim komórki i tkanki Twojego konia są chronione przed uszkodzeniami spowodowanymi przez intensywny trening.

Dzięki otrębom ryżowym dostarczasz większej ilości energii bez zwiększania ilości zboża w diecie. Nie należy jednak przesadzać lub całkowicie zastępować zboża otrębami ryżowymi. Zarówno zboże jak i otręby ryżowe zawierają duże ilości fosforu oraz nie są zbyt bogate w mikro i makroelementy tak więc wymagają uzupełnienia innymi składnikami diety. Nie każde otręby są wzbogacane o witaminę E lub selen, warto traktować je jako dodatkowy składnik diety ale nie podstawę żywienia.  Szukając odpowiednich otrębów ryżowych upewnij się czy są stabilizowane oraz wzbogacane !

Jeśli masz pytania żywieniowe, pisz śmiało !

Rafał Kaczmarek

Please follow and like us:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *