Antyoksydanty – czy mój koń tego potrzebuje ?

Antyoksydanty to związki usuwające z organizmu wolne rodniki, ale czym one są i skąd biorą się w organizmie naszego konia ?
Podczas dużego wysiłku konia, a zwłaszcza takiego trwającego kilka dni, jak na przykład 3 dniowe zawody, intensywne zgrupowania, konsultacje lub intensywne treningi, organizm koński potrzebuje ogromnej ilości tlenu. Niestety skutkiem ubocznym jest powstawanie reaktywnych form tlenu, w procesie nazywanym „stres oksydacyjny” . ROS (reactive oxygen species) odgrywają znaczną rolę w metabolizmie, starzeniu się komórek oraz wiążą się z wieloma chorobami w tym – rakiem . Brzmi groźnie i niestety tak właśnie jest.
Organizm w naturalny sposób radzi sobie z wolnymi rodnikami, pod warunkiem, że ilość antyoksydantów w diecie jest wystarczająca do szybkiego „wyłapania” nieproszonych gości. Skoro to my jesteśmy powodem zwiększonego wysiłku konia, to może warto dostarczyć naszemu rumakowi odpowiedniej ilości naturalnych przeciwutleniaczy ?
Wiele przeciwutleniaczy może być dostarczanych w diecie, należą do nich β-karoten, witamina C i witamina E. Pomocne są też rośliny i zioła, takie jak kurkuma, czosnek i imbir. Wybierając pasze oraz suplementy diety dla naszego sportowca warto sprawdzić czy zawierają w swoim składzie wymienione składniki, oraz czy ich biodostępność jest zwiększona.

Jeśli potrzebujesz pomocy w doborze odpowiedniej paszy dla Twojego konia, pisz śmiało !

Rafał Kaczmarek

Please follow and like us:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *